JSDHO Lichkov v Žacléři

Osm členů JSDHO se o víkendu 9. - 11. května vydalo na návštěvu do Žacléře, kam je pozvali místní hasiči spolu s jejich velitelem Milanem Páchou.
     Město Žacléř má přibližně 3700 obyvatel. Místní jednka sboru dobrovolných hasičů je zařazena v kategorii JPO II a spadá pod HZS Hradec Králové, ÚO Trutnov. Lichkovští hasiči zde nebyli poprvé, ale i kolegové ze Žacléře pravidelně jezdí do Lichkova na akce pořádané místní sborem.
     Z Lichkova se vyjíždělo v pátek po osmnácté hodině s mezipřistáním v Letohradě, kde bylo nutno naložit mou osobu. Ostatní využili přestávky a šli si nakoupit zásoby na "dlouhou" cestu. Cesta probíhala ještě s pár přestávkami v klidu. Po deváté hodině večerní jsme dorazili do Žacléře, kde už jsme byli očekáváni. Proběhlo přivítání, rychlé vybalení (nocleh jsme měli zajištěný přímo na zbrojnici) a následně jsme se přesunuli do nedaleké restaurace na "uvítací večírek". Od rána nás čekal pestrý program, proto jsme se dlouho nezdržovali a šli spát.
     Ráno byl stanoven budíček na osmou hodinu, proto jsme byli všichni vzhůru již v šest hodin. Po ranní hygieně jsme se nasnídali (klobásky byly výborné), vypili kávičku a nastal čas odjezdu. Cíl cesty byla požární stanice HZS Trutnov. Jakmile jsme přijeli, rozdělili jsme se do dvou skupin (1.sk.: Jirka Dulovec, Honza Faltus alias Tequila, Honza Faltus ml. a Renča Vyšohlíd, 2. sk.: já, Franta Faltus, Jarda Doleček a Honza Faltus st.) a připravovali se na tzv. "polygon", což je jakási cvičná místnost pro nositele dýchací techniky. Musím říci, že jsme byli značně nervózní, protože nikdo nevěděl do čeho jde. Pohled na první skupinu, která opustila "polygon", tu druhou rozhodně neuklidnila. Přesto všichni nakonec vyšli ven zdrávi, avšak musím říct, že někomu to činilo problémy. Ale jelikož jsme toto absalvovali poprvé, procházka růžovou zahradou to nebyla pro nikoho. Po vydýchání a zklidnění organismu nás čekala prohlídka požární stanice, kde jsme viděli vše, od šaten přes OPIS (operační a informační středisko) až po garáže. Když jsme si vše prohlédli, přesunuli jsme se ke cvičné věži, a kdo měl zájem, mohl si vyzkoušet sebezáchranu slaněním. Kluci ze Žacléře nám nejprve předvedli praktickou ukázku, a pak jsme se střídali my. Nejdříve z prvního okna a potom až ze třetího, které je cca 10 metrů nad zemí.
     Ale to už bylo po poledni a všichni jsme se shodli, že je čas na jídlo. Vydali jsme se za autem žacléřských hasičů, které nás dovedlo k motorestu "Na bojišti", kde jsme se opravdu dobře najedli. Nasyceni jsme odjeli zpět do Žacléře, kde jsme zařadili do programu půlhodinovou přestávku na trávení. Sice by jsme pokračovali v pauze, ale přišel Milan Pácha s dalším programem.
     Naskákali jsme do aut a odjeli k dolu "Jan Šverma" (tento důl je nejstarším černouhelným dolem v Čechách. Dobývání začalo r. 1570, kdy se zde hlubinným způsobem těžilo kamenné uhlí. Šachta dosáhla postupně hlouky 986 m a po ukončení těžby v r. 1992 zůstalo v jejím podzemí 60 km důlních děl). Zde pro nás Milan připravil praktickou ukázku zásahu místní jednotky. Zapálil připravenou hromadu dřeva a poté hlídač místní agentury oznámil požár na OPIS. To už byla slyšet siréna v Žacléři a zanedlouho sirény vyjíždějících aut. My jsme si z pohledu diváků prohlédli celý zásah a myslím si, že to bylo i pro naše kluky poučné.
     Poté jsme se vrátili na zbrojnici a následovala více méně volná zábava. Sešli jsme se na klubovně, kde žacléřská jednotka zhodnotila cvičení, Milan nám pustil video se zásahy místní jednotky a s ostatními akcemi místního sboru. Pak už opravdu byla volná zábava, která pokračoval do ranních hodin. K večeři jme měli připraveny obložené mísy a i z pití jsme si mohli vybírat.
     Druhý den se již nikdo v šest ráno nevzbudil. V klubovně jsme měli připravenou výbornou česnečku, která byla pro mnohé jako balzám. Po snídani jako tradičně následovala kávička. Pak jsme se všichni sbalili, a Milan nás vzal na krátkou projížďku po okolí Žacléře. Ukázal nám okolní obce, místa, kde zasahovali, ale i nádhernou přírodu (např. Vraní hory, které jsou zalesněny a nachází se v nich důl na "ryolit", a kde také zasahovali při lesním požáru).
     Přibližně po hodinové projížďce jsme se vrátili ke zbrojnici, kde už na nás čekali místní hasiči. Všichni jsme se rozloučili, poděkovali jsme za pozvání a za bohatý program, a s přesvědčením, že vzájemné návštěvy budou pokračovat, jsme vyrazili k domovu.
     Na závěr bych chtěl touto cestou ještě jednou poděkovat Milanovi Páchovi a celému místnímu sboru za výborný program, za to, že o nás bylo perfektně postaráno, i za to, že nám na tento víkend zůstanou krásné vzpomínky. Dále bych chtěl poděkovat kolegům z HZS Trutnov, že nám umožnili návštěvu jejich stanice, především Pavlovi Matějkovi, který s námi měl trpělivost při absolvování polygonu a prap. Ladislavovi Lickovi za výklad a prohlídku stanice.

Velitel

Náhledy fotografií ze složky JSDHO v Žacléři