4. 5. 2011

Zdravotní školenízzs_logo.jpghzs_logo.jpg

Ve čtvrtek 2. prosince 2010 se před 17. hodinou v Lichkově u nádraží sjelo několik hasičských aut. V salonku restaurace "U nádraží" probíhalo zdravotní školení členů SDH okrsku č. 21 OSH ČMS Ústí nad Orlicí, tj. sborů Lichkov, Mladkov, Těchonín a Studené. Toto školení proběhlo v rámci námětového cvičení okrsku "podzim 2010".

Přibližně 25 hasičů školil příslušník HZS UO Pardubice a zároveň diplomovaný zdravotnický záchranář a potápěč - instruktor Richard Kubát, DiS.

V úvodu školení p. Kubát připomněl hasičům princip fungování lidského organismu, umístění jednotlivých orgánů a jejich důležitost. Pak vysvětlil, co se děje v těle při selhání některého z orgánů, například co se děje při selhání plic, srdce, poranění kostí, cév apod.

Po tomto úvodu učil přítomné rozpoznávat jednotlivé stavy a jak při nich postupovat. Následovaly základy první pomoci, kardiopulmonální resuscitace, protišoková opatření, zastavování krvácení, fixace zlomenin, jak postupovat při pneumotoraxu (poranění hrudní stěny znemožňující roztažení plíce při nádechu). Zastavil se i u úrazů hlavy (otřes mozku, poranění mozku), popálenin (rozpoznávání stupňů a zasažené plochy), a mnohých dalších stavů ohrožujících život.

Pak následovaly dopravní nehody. R. Kubát vysvětlil postup při poskytování první pomoci, jak správně vytáhnout postiženou osobu s auta, rozpoznávat rozsah poranění a tím i koho ošetřit nejdříve, atd. V závěru jsme se dostali k hromadným nehodám, kde je zraněno velké množství osob (např. vlakové neštěstí, autobusové apod.). Seznámil nás s tříděním osob dle barev kartiček, které osoby ošetřit, popřípadě transportovat přednostně atd.

V průběhu školení padlo na vyučujícího množství dotazů a hasiči si vyzkoušeli i některé postupy a pomůcky v praxi. Myslím si, že toto školení velkou měrou přispělo ke vzdělání hasičů a v případě, že se dostanou k nějaké nehodě, budou si vědět rady.

Děkuji p. Kubátovi za provedené školení. Věřím, že nikdo nelitoval času stráveného na tomto školení. Na toto teoretické školení bychom chtěli navázat praktickým výcvikem. To ale až příští rok.

Foto ze školení zde.

Daniel Macák