23. 2. 2009
LETNÍ TÁBOR SE SOPTÍKEM

Letošní tábor se konal v termínu 1. - 8.července 2009, tentokrát byla naším útočištěm táborová základna v Herolticích u Štítů okr. Šumperk. Základnu tvoří 10 chatek po 4 lůžkách, zděná budova, kde se nachází ubytovna, kuchyň s jídelnou a sociální zařízení. Dále je součástí tábora venkovní posezení, bazén, kurty, fotbalové hřiště a malý obchůdek, kde se dá koupit téměř vše potřebné. Tábora se zúčastnilo celkem 31 táborníků, z toho z Lichkova 11, ze Sobkovic 3, z Mladkova 7 a z dalších měst a obcí 10 táborníků. Vedení tábora měl na starosti Honza Mlynář, dále zde bylo 7 oddílových vedoucích – Jirka Dulovec, Klára Dulovcová, Pavla Jelínková, Pavel Volkán, Petra Faltusová, Martin Kalášek, Jirka Doubínek (Krtek) a 3 instruktorky – Anežka Cacková, Denisa Novotná a Klára Kučerová. Tentokrát s námi jely na tábor i kuchařky, které nám vařily: paní Marie Balcarová a paní Marie Macanová a zásobovač František Faltus.
    Do tábora jsme dorazili ve středu odpoledne a hned jsme se ubytovali v chatkách. Po ubytování nás vedoucí seznámili s táborovým řádem a režimem dne. Abychom si lépe zapamatovali jména, dostali jsme všichni lístečky se jmény. Jmenovky nosili i vedoucí. Potom nás vedoucí rozdělili do čtyř družstev. V družstvech jsme si pak s vedoucími vybrali název a pro lepší zapamatování, kdo do jakého družstva patří, Honza rozdal šátky s barvou družstva. Klára D. a Jirka vedli družstvo Rafťáků, Pavel a Anežka vedli družstvo Jahod, Pavla a Martin vedli družstvo Sluníček a Petra s Krtkem vedli družstvo JuPo. Každé družstvo si namalovalo i svůj erb, který mělo vystavený v jídelně.
   Táborový program byl převážně inspirován hasičskou tématikou a tak nás čekali různé hasičské štafety, přebor jednotlivce, zkoušeli jsme vázat uzle a rozpoznávat topografické značky. Martin pro nás připravil přednášku o zdravovědě. Kromě hasičských soutěží jsme opět malovali výkresy a vyráběli suvenýry z přírodních nerostů, ze kterých nám vedoucí udělali výstavu v jídelně. Velkým překvapením pro nás byla bojová hra inspirovaná soutěží „Klíče od pevnosti Boayard, kterou pro nás připravila Klára. Zajímavým zpestřením byl „Den s ABC“ kdy jsme hráli hry s vodu, utkali se v šátkové bitvě a hledali jsme čísla v terénu, na konec jsme zkoušeli vytvořit nápis ABC. Ale nejvíce ze všeho nás bavilo koupání v bazénu a samozřejmě střelba. Každý večer nechybělo posezení u táboráku, kde jsme se bavili připraveným programem družstva toho dne a zpíváním s kytarou, na kterou nás doprovázel Martin. Velikou změnou pro nás byl celodenní výlet. Tentokrát se nekonal žádný výlet do města s utrácením za dárky, ale vyrazili jsme na pěší túru cca 8 km k rybníku Sychrov nedaleko Horních Studýnek. Pochod to byl sice dlouhý a v horkém počasí namáhavý, ale zbyly nám na to krásné vzpomínky. Kousek od rybníka jsme si na lesní cestě zapálili ohně (každé družstvo svůj) a vařili jsme si polévku k obědu. Po obědě za námi přijel Fanda s kuchařkami a návštěvou z Mladkova – paní Martou Paďourovou. Alespoň jsme do auta naložili kotlíky a vše co už nebylo zapotřebí a vyrazili jsme zpátky na cestu do tábora. Dalším překvapením, které pro nás vedoucí připravili, byl příjezd hasičské Tatry z Lichkova. Na hřišti nám ukázali, jak se stříká z děla a my jsme se řádně „osprchovali“, potom jsme si sami vyzkoušeli stříkání z děla. Před koncem tábora nechyběla stezka odvahy a na úplný závěr karneval se slavnostním ukončením tábora. Opět zde bylo vyhlášeno družstvo, které zvítězilo v táborové hře. Tentokrát to bylo družstvo JuPo a nejlepším táborníkem byl vyhlášen Tomáš Vyšohlíd. Dalším překvapením pro nás byli dárky k ukončení tábora, dostali jsme „pufíky“, pohádky na DVD a trička.
   Letošní tábor se velice vydařil a doufám, že se v příštím roce sejdeme zase.

Jak vše vypadalo si můžete prohlénout na spoustě  fotek, které Krtek umístil na rajče. Pokud by chtěl někdo mít fotky doma, není problém, po domluvě je Krtek ochoten fotky vypálit na dodané dvd. Můžete se hlásit u něj nebo mu nechte vzkaz v diskuzi pod příspěvkem.

Honza M.