Jdi na obsah Jdi na menu
 


2009

18. prosince 2009

Blíží se vánoce a my máme v letošním roce poslední cvičení. Scházíme se na sále, kde na nás čeká překvapení. Vcházíme do kuchyňky, a co nevidíme. Vánoční stromeček, pod ním kupa dárků a stůl plný dobrot. Když jsme se usadili, každý z nás dostal dárek. Už to nemůže vydržet, a tak se pouštíme do rozbalování. Kluci dostali hasičská auta a holky peněženky Hannah Montana. Všichni máme velkou radost. Nesmíme zapomenout poděkovat Ježíškovi, a tak voláme do okna: "děkujeme Ježíšku." Protože má Nikolka Kubelková narozeniny, dáváme ji ještě jeden dáreček a zpíváme Hodně štěstí, zdraví. Mezitím nám vedoucí připravili pizzu. Je moc dobrá, snědli jsme tři. Po dobré pizze jsme si dali ještě brambůrky, limču a další různé mlsky. U toho jsme si každý nakreslil obrázek. Velkou radost máme i na konci, kdy jsme "bouchli" šampaňské. Popřáli si hezké vánoce a už nám zbývá jen rozejít se domů. Další cvičení bude až druhý týden v lednu.

Foto zde.

11. prosince 2009

Tak a je to tady, toužebně očekávaná výročka velkých hasičů. Sraz máme, jako už tradičně, v 16:00hod., abychom měli možnost naposledy si vyzkoušet pečlivě nazkoušenou scénku. Máme to nazkoušeno rychle a tak máme ještě dost času, než schůze začne, tak si čas krátíme povídáním, zpíváním a různými básničkami. Jediný, kdo chybí je Matýsek Mlynář, který se moc těšil, ale bohužel onemocněl. Začíná se blížit začátek schůze a my dostáváme od vedoucích malé překvapení za odměnu za naší snahu. Dostali jsme hasičské přilby a opravdové mundúry. A je to tu, jdeme se připravit za dveře a čekáme na sirénu. Jakmile zazní, rozevřou se dveře a my vbíháme na sál. Každý z nás si bere hasičské auto a vyrážíme hasit požár. Vedoucí nám k tomu pouští hasičskou houkačku. Dojeli jsme na místo. Všichni máme svůj úkol. Nikolka Muchová dělá zraněného, Kristýnka Koubová a Nikolka Kubelková zachraňují zraněné, Jiřík Dulovec a Tomášek Macák hlásí požár do vysílaček. Alenka Urnerová, Ondrášek Urner, Pavlínka Šplíchalová a Karolínka Filipová zapojují hadice a proudnice a hasí požár, Kubík Kudlačík sekerou rozbíjí okno domku, kde hoří.  Když jsme všechny hasičské povinnosti zvládli, chytli jsme se za ruce a v čele s Kubíkem, který jel s autem, jsme dvakrát obešli sál a to za doprovodu hudby a potlesku všech zúčastněných. Byli jsme radostí bez sebe. Nakonec jsme se uklonili. Po příchodu našich starších kamarádů jsme se pomocí básniček představili a pak už nás čekalo občerstvení v kuchyňce. Dali jsme si párek v rohlíku a limču. To už na nás čekali rodiče. Než jsme se nasvačili, rodiče i ostatní hosté výročky měli čas prohlédnout si naše výrobky na Jarmarku a něco si koupit. Musíme se pochlubit, nezbyl ani jeden výrobek, vše jsme prodali. Polovina výrobků byla naše, polovina velkých dětí. Dohromady jsme na Jarmarku vydělali 4 000,-, čímž všem přispívajícím velice děkujeme. Peníze budou použity na nákup hasičského vybavení pro nás - hadice, troják, proudnice, helmy pro velké děti, mundúry a další potřebné věci. A taky nám vedoucí slíbili, že za odměnu půjdeme všichni na pohár. Na to se těšíme nejvíc. Příští cvičení bude poslední v roce 2009 a budeme mít besídku.

Básničky z výročky:

Já jsem malá Alenka, oči mám jak pomněnka. Heč, já budu hasička, jako moje babička.

Já jsem Kubík maličký, zapojuji hadičky. Na hasičské záhady, mám vždy tátu za zády.

Já jsem malá Nikolka, po mamince šikulka. Béčko, to je hadice, né do boty tkanice.

Já jsem zase Honzíček, hasičem je dědeček. Až já trochu povyrostu, kandiduju na starostu.

Já Dolyho Kristýnka, už znám všechny hadice. Vím, že na konec céčka připojí se proudnice.

Já jsem sice ještě malý, říkají mi Matěji. Ale já už teď dobře vím, co hasiči dělají.

Já jsem zase Karolínka, ničeho se nebojím. Troják to je těžká věc, ale s tím si poradím.

Já jsem malý Ondrášek, už se vidím na proudu. Vím, bude to paráda, když nezakopnu o hroudu.

Já hasička Pavlínka, běhám útok zlehýnka. Sací koš můj kamarád, ten má káď i vodu rád.

A já malý Tomášek, vím, jsem trochu rarášek. Vody já se nebojím, každý oheň uhasím.

Já jsem taky Nikolka, hasiček velitelka. Savice se nebojím, za mašinu připojím.

Já jsem malý Jiříček, chci být taky strojníček. Já už umím přidat plyn a ničeho se nebojím.

My jsme ti hasiči, lichkovská krev. My rádi cvičíme, útok a běh.

My rádi cvičíme, pro radost všem, Chceme být šikovní, proto tak dřem.

Fotky zde.

 

Chtěli bychom velmi poděkovat níže uvedeným rodičům a všem, kteří přispěli na vánočním jarmarku. Jsme moc rádi, že si níže uvedení rodiče uvědomili, že jsme nezisková organizace a proto budeme moc rádi, když se řady sponzorů rozrostou.

Peníze budou použity na nákup technického vybavení pro děti a také jim byla slíbena sladká odměna za jejich snažení na programu výroční valné hromady.

Sponzoři:          Manželé Kudlačíkovi       – občerstvení na vánoční besídku

                       Mirka Šplíchalová           – kreslící potřeby (vodovky, fixy)

                       David Mucha s rodinou    – 1 000 Kč

Za prodané výrobky na vánočním jarmarku 2009        4 000 Kč !!

 

4. prosince

Dnes jsme se už po druhé sešli na sále. Je tu poslední cvičení před výročkou, na které budeme předvádět nacvičenou scénku. Dnes nás čeká výroba vánočních trpaslíků, které budou k vidění na Jarmarku. Každý jsme dostali malé polínko, kolečko papíru, na který jsme namalovali obličej. Ten jsme následně nalepili na polínko a vrhli jsme se na výrobu kloboučku. Teď nastala největší zábava, když jsme dostali hřebíček a kladívko a námi vyrobený klobouk jsme museli přitlouct na skřítka. Ke každému trpaslíku patří fousy, které jsme vyrobili z vaty. Jelikož zbylo trochu času, vyrobili jsme si ještě každý stonožku, pomocí látky, provázku a novin. Všichni jsme se moc snažili, a tak se nám to povedlo. Dnes chyběl Honzík Faltus, Ondrášek Urner, Nikolka Kubelková, Pavlínka Šplíchalová a Kristýnka Koubová. Na konec jsme dostali lízátka a vyrazili domů. Teď už se těšíme na příští pátek, kde uvidíte, co jsme se naučili a co jsme vyrobili. Tak příště ahoj

Fotky zde.

 27. listopadu

Ahoj všem, opět se tu potkáváme ve stejném čase, dnes na sále naší obce. Dali jsme si nástup a poslechli si, co budeme dneska dělat. Vzhledem k tomu, že vedoucí vyndávali z auta ten krásný červený jeep, co jsme s ním jezdili předminule, doufali jsme, že budeme zase jezdit. Vedoucí nám řekli, že když jim ukážeme naučenou scénku na výročku a když bude bez chyb, za odměnu budeme jezdit jeepem. Jdeme na to. Poprvé jsme zkoušeli tam, kde bude výročka doopravdy. Popravdě, první ukázka byla trochu chaotická, ale protože jsme si při ní vše dovysvětlili, druhá ukázka proběhla jedinečně. Všichni víme, kde máme kdo své místo a kam máme běžet. Jak vedoucí slíbili, šli jsme jezdit. Rozdělili jsme se na dvojice: holka-kluk. Nejprve vozila holka kluka a poté jsme se vyměnili a kluci svezli holky. Bylo to super. Jedinej, kdo dneska chyběl byl Honzík Faltus. Jeho místo pro dnešek zastal Martínek Jelínek. Nakonec jsme si dali svačinku, popřáli Nikolce Muchové, Nikolce Kubelkové a Ondráškovi Urnerovi k svátku a protože se přiblížila pátá hodina, rozešli jsme se domů.

Fotky zde.

20. listopadu

Je tu pátek a my jsme prý naposledy v tělocvičně naší školy. Dnes je bohužel polovička našich kamarádů nemocných: Alenka Urnerová, Nikolka Muchová, Nikolka Kubelková, Pavlínka Šplíchalová a Kubík Kudlačík. Pro dnešek nás čeká další část nacvičování naší scénky. Vedoucí nás postavili na místa. Bez nápovědy jsme jim ukázali, že už to umíme bez jediné chybičky. Po naučení druhé části jsme si scénku dvakrát vyzkoušeli celou. Jsme velice šikovní, prý na jedničku s hvězdičkou.
Ke konci nám zbylo trochu času, tak jsme si zahráli na babu a pak už jen frr domů. Příště budeme trénovat na sále, tak se moc těšíme. Pa příště.

Fotky zde.

 

13. listopadu

Dnešní cvičení jsme jako vždy začali tradičním nástupem, když se najednou ve dveřích objevili vedoucí s velikým nádherným jeepem, který nám půjčil Kubík Kudlačík. V tu chvíli bylo rozhodnuto, co dnes budeme dělat. Nic jiného nás nezajímalo, jen jsme jeden přes druhého křičeli: "Já budu řídit.... ne já .... ne já." Vedoucí začali být nešťastní, tak se rozhodli, že si řízení musí vyzkoušet každý z nás. Přidáš plyn a frčíš. Jeden vždycky řídil a druhý byl jako spolujezdec. Vystřídali jsme se všichni. Jen Alenka Urnerová nám chyběla, tak o tu super jízdu přišla. Vedoucí po nás chtěli zkoušet na představení, ale musíte uznat, že takovou parádu jako je řízení opravdového jeepu si nechtěl nechat nikdo ujít. Tak, když jsme se všichni svezli, vedoucí auto odnesli a my jsme šli nacvičovat. Už nám to jde báječně. Dnešní cvičení bylo zatím nejhezčí ze všech. Už teď se těšíme na příští pátek. Příště budeme naposledy v tělocvičně a pak už půjdeme zkoušet na velký sál.

Fotky zde.

 

6. listopadu

Je tu opět pátek a my se scházíme na tradičním cvičení. Jak jsme psali minule, pokračujeme v nacvičování kulturního programu na výroční schůzi hasičů. Vedoucí přinesli rádio s písničkama a další potřebné věci na nacvičování. "Na značky- běžíme." Jsme moc šikovní. Prý až moc. Vedoucí zjistili, že místo plánovaných 5 minut jsme to zvládli za 2 minuty. My z toho máme radost, ovšem na nich je vidět, že jsme jim narušili plány a tak jim nezbývá nic jiného, než program upravit. Dali hlavy dohromady a návrh je na světě. Hned ho jdeme vyzkoušet. Jo, teď je to ono. Ještě je trochu problém v tom, že nám chybí Honzík Faltus, Nikolka Muchová, Pavlínka Šplíchalová, Jiřík Dulovec a Kubík Kudlačík, kteří jsou nemocní, tak to nemůžeme trénovat na 100%. Ale příští týden už určitě přijdou a budeme zase celá parta. Na závěr jsme dostali sušenky a protože se už blížilo cvíčo velkých dětí, rozešli jsme se domů.

Foto zde.

30. října

Dneska jsme se sešli v tělocvičně. Moc dobře to tady známe, chodíme sem se školkou. Na nástupu jsme zjistili, že chřipka dorazila i do Lichkova. Chybí Pavlínka Šplíchalová, Nikolka Muchová, Honzík Faltus, Nikolka Kubelková, Ondrášek a Alenka Urnerovi, kteří tím pádem nedostali bonbónky od Kubíka Kudlačíka, který oslavil třetí narozeniny. Ale protože jich Kubík donesl moc, zbyly i na ostatní, s kterými se rozdělí příště. Všichni jsme mu popřáli a dali dáreček. Jak jsme si slíbili minule, začínáme nacvičovat na představení na výročku. Protože je to překvapení pro všechny hasiče, kteří tam budou, nechceme prozrazovat víc. Jediné, co můžeme prozradit je to, že nás to moc baví a že se těšíme, až se vám budeme moct pochlubit.

Foto zde.

23. října

Tak už jsme zase tady. Je pátek, čeká nás další určitě pěkný program. Dnes máme  sraz u školy. Počasí už nám nepřeje a tak už musíme chodit někam do tepla.  Protože se klubovna na hasičárně přestavuje, musíme jít jinam. V šatně jsme se  převlékli a přišlo velké překvapení. Jdeme nahoru do třídy, kam chodí velcí  školáci. Byli jsme z toho nadšení. Hráli jsme si, že jsme taky školáci. Sedli  jsme si do lavic a dělali jsme, že se učíme. První hodina byla kreslení. Každý  jsme si mohli vybrat obrázek - ten měl Bořka, ten soptíka, ten traktor a tak  jsme se pustili do vymalovávání. Občas nám museli vedoucí pomoct nebo poradit,  ale šlo nám to pěkně. Když jsme měli hotovo, začala další vyučovací hodina -  tělocvik. Hráli jsme si s míčem a skákali. Škoda, že dneska chyběli Kristýnka Koubová, Pavlínka Šplíchalová a Matěj Mlynář, nemohli s námi dělat školáky. Ale měli jsme i posilu Martínka Jelínka, který je ještě malý, ale už zjišťuje, co ho bude brzy čekat, až se k nám připojí. Bezva cvíčo.

Foto zde.

16. října

Konečně je tu zase pátek, blíží se 16.hodina a proto všichni spěcháme k hasičárně – za chvíli začíná cvíčo. Přesně ve čtyři jsme začali tradičním nástupem, dnes bez Tomáška Macáka, na kterého vlezla nějaká ta nemoc, tak se raději kurýruje doma, ale zase se k nám připojil nový, nejmladší člen Kubík Kudlačík, kterému nejsou ještě ani tři roky. Na druhou stranu má zase oproti nám největšího taťku. Netrpělivě jsme čekali, co si pro nás vedoucí připravili. Protože napadl sníh, vymysleli si pro nás úžasnou věc… „Hurááá“, budeme stavět sněhuláka. Po rozchodu jsme se rozutekli a začali jsme nosit sníh, koulet obrovskou kouli a náš vysněný sněhulák začal růst. Díky naší usilovné práci a snaze rostl a rostl, až konečně vyrostl. Ano, pravda, museli nám s ním pomoc vedoucí, protože nám tak trochu přerostl přes hlavy. Byli jsme všichni moc rádi, ale byl tu sám, tak jsme se rozhodli mu postavit ještě malého kamaráda. Protože jsme byli už hrozně mokří, rychle jsme se svými novými kamarády vyfotili a běželi se ohřát na klubovnu. Už se těšíme na další hasičák příští pátek. Určitě se pak zase ozveme.

Foto zde.

9. října

Je tu už páté cvičení a tentokrát jsme se sešli u hasičárny. Dnešní program bude prohlídka hasičárny a hasičské techniky, včetně aut, která už stála venku před garáží. Nemohli jsme se dočkat, až si budeme moct auta prolézt. Prozkoumali jsme je řádně, v kabině bylo mnoho páček a hejblátek. Našli jsme i vysílačku, kterou jsme si mohli vyzkoušet, i když jen jako. Nejvíc se nám líbila Tatra, s kterou jezdí hasiči hasit požáry. Vylezli jsme si postupně na Tatru a vyzkoušeli si dělo.  Začalo být chladno, měli jsme jít do klubovny, ale nám se moc nechtělo, protože jsme chtěli vidět, jak fungují majáky. Jelikož jsme byli hodní a dlouho jsme přemlouvali, bylo nám přání splněno. Byla to paráda. Na klubovně na nás čekalo povídání o dýchacích přístrojích, které jsme si i vyzkoušeli. Nebyla tam sice lahev, ale i dospělí mají co dělat, aby jí unesli. V posledních minutách jsme skládali puzzle. Dnes jsme tu měli i oslavence. Byl to Honzík Faltus a tak nám každému přinesl bonbón. My jsme mu zazpívali písničku. Cvíčo bylo zajímavé a my se těšíme na další.

Foto zde.

2. října

Je tu podzimní den a k podzimu patří vítr a nehezké počasí, které je ideální pro nás. Je ideální doba na pouštění draků. Po nástupu, který už skoro zvládneme úplně sami nás čekalo draky smontovat a připravit na létání. Draky máme hotový a tak je jdou vedoucí vyzkoušet. Moc jim to ale nejde, protože jsou líní běhat. Takže nám to s velkou radostí předali. Rozběhli jsme se a draci už se vznášeli. Měli jsme tu i draka, který létal nejvýš a docela lehce. Přinesla si ho Pavlínka Šplíchalová. Byla moc hodná a každému z nás ho půjčila, abychom si taky vyzkoušeli držet draka tak vysoko. Toto cvičení bylo dost náročné pro nás i vedoucí, protože jsme po celou tu dobu běhali a běhali.  V posledních 10 minutách jsme se jeli podívat na hasičskou klubovnu, kde mají opravdoví hasiči výjezdové obleky k požáru. Vyzkoušeli jsme si helmy a pak jsme se šli podívat do garáže, kde stojí Movano. Je tam všechno to vybavení, které jsme používali minulé cvičení. Hadice, proudnice, troják a jiné. Příště se prý podíváme do hasičských aut. Zase důvod těšit se na příští pátek.

Foto zde.

25. září

Je pátek 16:00 hod a už po třetí stojíme na nástupu dalšího cvičení. Tentokrát si pro nás vedoucí připravili sestavu hadic, trojáku a proudnic, které se používají při požárním útoku. Na začátek nám vysvětlili, co je hadice B a jak ji poznáme, potom hadici C, troják a nakonec proudnice. Když jsme si zopakovali, jak se všechny věci nazývají, tak nám vedoucí nejdřív ukázali, jak se vůbec takový útok běhá. Byla to docela švanda. Udělali jsme si dvojice. Každá z dvojic dostala jednu část požárního útoku. Nejdříve jsme roztáhli dvě hadice B, na které další dva připojili troják. Na troják napojili hadice C a roztáhli. Na konec těchto hadic se napojily proudnice a celé vedení bylo hotové. Zjistili jsme, že je to docela namáhavé, ale velice nás to bavilo. Nejhorší na tom bylo to motání hadic, na které máme ještě malé ruce, takže se s tím vždy pereme. Máme tu však naše vedoucí, kteří nám rádi pomůžou, když nám něco nejde. Nejhorší je, že to vždycky moc rychle uteče a je tu zase konec. Po tradičním nástupu se rozcházíme domů.

Foto zde.

18. září

Opět je tu pátek a nás čeká další cvičení, které se koná na bojišti. Na začátek nástup, kde nám vedoucí řekli, co nás čeká. Jen Ondrášek Urner a Kristýnka Koubová kvůli nemoci nepřišli. Tentokrát je pro nás připravená dráha, na které musíme překonávat překážky. Udělali jsme si dvojice a připravili se na start. "Připravit - pozor - start!" Vyrážíme k první překážce, kde musíme podlézt stůl, běžíme dál a je tu lavička, opatrně přejít a slalomem frrr ke džberovce. Rozhodit hadici, napojit proudnici, zamířit a sestříknout kuželky. Hurá, povedlo se. Dráhu jsme si vyzkoušeli vícekrát, pokaždé v jiné dvojici. Bylo to super. Proběhli jsme se a hlavně tu byla naše oblíbená džberovka. Blíží se konec a tak jdeme na nástup. Naši vedoucí nás pochválili za snahu a šikovnost. Plní zážitků z dalšího cvíča jsme se rozešli domů.

Foto zde.

 
11. září

Je 11.září, pro nás první den, kdy po domluvě s rodiči začíná kroužek pro nás nejmladší. Je nám mezi třemi až sedmi lety a rozhodli jsme se učit hasičskému umění, aby, až budeme velcí, mohli z nás být hasiči. První, co si pro nás vedoucí připravili, bylo seznámení nás dětí a vedoucích a u toho byl i nástup, při kterém se vždy dozvíme, co budeme ten den dělat. Chyběla jen Nikolka Kubelková a Kristýnka Koubová. Dneska jsme si ukázali hasičské vybavení: džberovku, která nás bavila ze všeho nejvíc, protože jsme mohli poprvé stříkat jako hasiči, hadice, proudnice, rozdělovač neboli troják. Vyzkoušeli jsme si, jak se hadice rozhazují, zapojují koncovky a roztahují od trojáku. Byla to dřina, ale podle vedoucích jsme to zvládli na jedničku. Cvičení je u konce a tak jsme si dali opět nástup, kde jsme dostali bonbony za odměnu, protože jsme byli šikovní. Nakonec jsme se domluvili na další cvíčo, které bude za týden opět v pátek.

Foto zde.