Tak už máme letní tábor, který se konal ve dnech 4. - 11. 7. 2008 v Turistické základně Švagrov za sebou. Ze Sobkovic se zúčastnilo celkem 8 dětí, z Lichkova 17 dětí, vedoucí jsme byli tři (Martina Vytlačilová, Krtek - Jirka Doubínek a Petra Faltusová), instruktoři byli dva (Pavel Hruda a Anežka Cacková), zdravotnice Pavla Vytlačilová a hlavním vedoucím, který měl na starosti veškerou administrativu a chod tábora, byl Honza Mlynář.
Do sídla turistické základy nás dopravil zájezdový autobus objednaný z Králík. Cestou nás nedoprovázelo moc hezké počasí. Od rána pršelo a ve Švagrově pršelo až do večera a vlastně i pár dní během tábora. V areálu tábora bylo deset chatek, ve kterých jsme byli ubytováni, jídelna s TV, klubovna, ubytovna, hřiště, tábořiště a bazén.
Hned po vybalení následovalo seznámení nových tváří, ale i přivítání loňských známých. Po krátkém úvodu se děti rozdělily do tří družstev a určily si jejich názvy. Pod vedením Martiny a Pavla bylo družstvo Rajčat, pod vedením Krtka a Pavly družstvo Rosniček a pod vedením Petry a Anežky družstvo Modrooček.
Denní program odstartoval v 7hod. budíčkem, poté následovala ranní hygiena, rozcvička, snídaně, 1. část dopoledního zaměstnání, svačina, 2. část dopoledního zaměstnání, oběd, osobní volno, 1. část odpoledního zaměstnání, svačina, 2. část odpoledního zaměstnání, večeře, táborák s rozdáváním táborové pošty, večerní hygiena, nezbytná prohlídka klíšťat, někdy přečtení pohádky na dobrou noc a ve 22hod. celodenní zábavu ukončila večerka. Během dne měly děti osobní volno, kdy měly možnost napsat dopisy nebo připravit program k večernímu táboráku.
Letošní táborový program byl inspirován Starými pověsti českými a tak na děti čekala „Věštba kněžny Libuše“, „Lov divoké zvěře“, „Hledání bylin léčitelky Kazi“ a další hry. Bylo ale také připraveno hasičské odpoledne, které se skládalo ze štafety, střelby ze vzduchovky a shozením kuželek hadicí. Z těchto her a soutěží táborníci získávali body do soutěže o nejlepšího táborníka a ve družstvech sbírali lipové lístky z krepového papíru, které se lepili na lípu namalovanou na dvou prostěradlech. Stejně jako v loni jsme bodovali úklid chatky, překvapivě na tom byly nejhůř holky a to i ze Sobkovic.
Ve středu byl naplánován výlet do Velkých Losin. Vyrazili jsme 9hod. ráno. Cílem našeho výletu bylo Muzeum papíru. Shlédli jsme prezentaci, ve které nás informovali o firmě jako takové, ale i výrobě papíru samotného. Ukázali nám, kde a jak se papír vyrábí, kde ho suší, skladují a jaké vyrábějí druhy papíru nebo výrobků. Cestou ven jsme si mohli zakoupit suvenýry jako nečekaně papírovou vzpomínku nebo pastelky a tužky. Po prohlídce papíren jsme vyrazili do města, kde jsme si dali malý rozchod a pak jsme se stavili na malé místní pouti. Děti si zastříleli na střelnici, vyzkoušeli „řetízák“ a trampolínu. Do tábora jsme dorazili na etapy kolem 15hod.
Jako na každém správném táboře nesměla chybět stezka odvahy. Tu jsme spolu s návštěvou hasičů a bývalých vedoucích z Lichkova dětem připravili na noc ze středy na čtvrtek. První část děti šly podle svíček a druhou se držely lana a po tmě došly až do cíle, kde na ně čekali kamarádi a vedoucí.
Nejrušnějším dopolednem by se dalo zhodnotit to čtvrteční. Na turistické základně nás navštívila Policie ČR, okres Šumperk. Úvodní slovo měl německý ovčák Jack se svým pánem. Ukázali nám něco z výcviku psovodů, stopování a zadržení pachatele. Pak pokračovali dva policisté v ukázce sebeobrany, poté nastoupili pánové z Dopravní policie a novým radarem. Děti si mohly radar vyzkoušet a změřit si jakou rychlostí běhají. Na konec si mohly vyzkoušet neprůstřelné vesty a vysílačku ve služebním autě.
Po „policejním“ dopoledni také rychle přišel poslední společný večer tábora. Samozřejmě, že byl přichystán karneval a slavnostní rozloučení. Vedoucí družstev zhodnotili snažení a výkon svého družstva a poté Honza, jakožto hlava tábora, krátkou řečí oficiálně ukončil tábor. Dále následovalo vyhlášení vítězného družstva, kterým se stala Rajčata, nejlepšího táborníka nečekaně jako každý rok získal Tomáš Vyšohlíd, předání diplomů vedoucím od dětí a také zdůrazňuji nealkoholický přípitek.
Bohužel v pátek po desáté hodině ranní náš autobus jízdou směřoval zády k táboru. Dorazili jsme do Lichkova krátce po 11 hodině.
Za kolektiv vedoucích i dětí si troufám říci, že tento tábor se vydařil lépe než v loni, ale počasí se nedá předem bohužel objednat a tak budeme doufat, že za rok to bude lepší!

Vedoucí MH Sobkovice Martina Vytlačilová
(drobné úpravy pro naše stránky provedl Honza Mlynář – Martina snad promine)

fotky z tábora najdete na rajčeti. Je tam téměř 600 fotek tak pilně prohlížejte.