LT BŘEZOVÁ NAD SVITAVOU

2007

Od 21. do 28. července jsme pořádali letní tábor v Březové nad Svitavou. V letošním roce jsme ho pořádali spolu s SDH Sobkovice a tak bylo táborníků o mnoho více než v loňském roce.

Účastnilo se ho 26 dětí (16 dětí z Lichkova a 10 dětí ze Sobkovic) a 6 vedoucích. Hlavním vedoucím byl Honza Mlynář, který měl celý chod tábora na starosti, 4 vedoucí družstev a instruktor.

Děti byly ubytovány v turistické ubytovně, která je umístěna nedaleko lesa, asi 400 m od ubytovny se nachází krásné koupaliště. Počasí nám vcelku přálo a tak jsme ho dvakrát navštívili.

Hned po vybalení následovalo krátké seznámení a poté si děti vymysleli názvy družstev. Družstvo Šmoulů vedla Petra Faltusová, družstvo Berušek vedla Soňa Bednářová, družstvo Pirátů z Karibiku vedla Martina Vytlačilová za pomoci Pavla Pánika a družstvo Rákosníčků měl na starosti Krtek.

Denní program začínal pro děti v 7 hod budíčkem a pokračoval hygienou, rozcvičkou, snídaní, dopoledními zaměstnáními, která byla přerušena svačinou. Po obědě byl polední klid, poté opět dvě zaměstnání mezi kterými byla svačina. Po večeři byl táborák při kterém si děti samy vymýšlely program, dětmi tolik oblíbená táborová pošta, večerní hygiena, nezbytná prohlídka kvůli klíšťatům a někdy také pohádka.

Táborový program byl inspirován českými pohádkami a tak děti čekala „Krakonošova stopovaná“, hledání perníků, „rokle čertů“ a další hry. Dále byli pro děti připraveny soutěže s hasičskou tématikou: štafety, střelba ze vzduchovky a základy zdravovědy. Z těchto her a soutěží děti získávali body do soutěže o nejlepšího táborníka. Stejně jako v předešlých letech jsme bodovali úklid a rozcvičku, což někdy docela zamíchalo pořadím. Byli jsme se také podívat na nově postavené „Dobře ukryté rozhledně Járy Cimrmana“ v Březové, další výlet nás zavál do nedaleké Litomyšle. Tam jsem navštívili místní hasičskou základnu. Dětem byla ukázána technika, vysvětlena práce hasičů z povolání, ale především jim bylo umožněno si veškerou techniku prozkoumat. Dále jsme si prohlédli stanici první pomoci, výlet jsme zakončili na náměstí krátkým rozchodem.

Tábor byl ukončen jako vždy karnevalem a slavnostním rozloučením. Vedoucí si řekly ke každému družstvu pár slov, kterými zhodnotili táborové zápolení a poté hlavní vedoucí krátkou řečí oficiálně ukončil tábor. Dále následovalo vyhlášením výtěžného družstva, nejlepšího táborníka a předáním diplomů vedoucím od dětí a také nezbytný přípitek.

Za kolektiv vedoucích si troufám říci, že se celý tábor velice zdařil a příští by mohly být v jeho duchu. Snad jediné co by mohlo být lepší je počasí…