120. výročí založení SDH Lichkov, 655. výročí založení obce Lichkov

Za pošmourného, deštivého počasí se v sobotu 18. června 2005 uskutečnily oslavy 655. výročí založení obce Lichkov a 120. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Lichkově.
Program začal kolem deváté hodiny ráno útokem kláštereckých hasičů v dobových uniformách, příjezdem ruční stříkačky tažené párem koní za zvuku trubky k stylizovanému požáru.
Po příjezdu polské hasičské dechové hudby a zástupců hasičů z Miedzylesie a Domaszkówa se odebral průvod v doprovodu hudby v čele s koňskou stříkačkou, vlajkami státu, pardubického kraje, obce a hasičským praporem na desátou hodinu do kostela.
Po vstupní slavnostní intrádě z kůru kostela následovalo několik písní v podání ženského pěveckého sboru ze Sobkovic za varhanního doprovodu Jany Koskové. Na závěr bohoslužby slova p. farář Alois Baschant posvětil nový hasičský prapor a průvod pokračoval do prostoru sálu.
Zde v poledne začal slavnostní program pozounovou fanfárou, krátkou hasičskou písní v podání místní žen za doprovodu bratrů Foglových. Místostarosta obce ing. Miloš Praus přivítal přítomné a představil hosty (senátorku ing. Müllerovou, radního Pardubického kraje p. Šilara, starosty okolních obcí včetně starosty Miedzylesie, zástupce sponzorů, zástupce složek Policie ČR a hasičů, bývalé starosty a ředitele ZŠ a další hosty). Ve zcela zaplněném sále byli přítomni bývalí občané Lichkova z mnoha koutů republiky a současní obyvatelé.
Přítomné přivítaly děti ZŠ a MŠ krátkými programy, které se setkaly s upřímným přijetím. Josef Stejskal seznámil přítomné s historií sboru a obce. Předseda okresního sdružení hasičů Emil Dušek spolu se starostou zdejšího sboru Františkem Faltusem předali medaile a diplomy za několik desetiletí činnosti ve sboru našim členům. Starosta obce Zdenek Brůna pak připojil k novému praporu pamětní stuhu ke 120-ti letům existence sboru.
Odpoledne pak vyhrávala k dobré zábavě Svatebčanka a po ní pan Štěrba. Na hřišti TJ Tatran se hrál přátelský fotbal a dále následovala diskotéka. Na kurtech Tenisového klubu byla možnost zahrát si tenis. Děti dokonale využily houpačky a četní návštěvníci vyzkoušeli možnosti podívat se na Lichkov z asi 30 m vysoké výsuvné plošiny HZS Ústí nad Orlicí nebo si prohlédnout starou hasební techniku. Příležitost měli i k prohlídce fotografií a kronik. Obdrželi i malou publikaci k tomuto dni a odznak obce.
Na závěr musíme podotknout, že výročí 120-ti let SDH Lichkov připadá na 7. června 2005. Pro současné členy je od letošního roku toto datum významné i z dalšího důvodu. V tento den se veliteli sboru Danielu Macákovi a jeho manželce Pavlíně narodil syn Tomáš. K tomuto dni se zároveň stal naším nejmladším členem. V případě zájmu můžete zaslat gratulaci na e-mail: tomasmacak@seznam.cz
Naše díky patří sponzorům, kteří akci podpořili:
Pivovar HOLBA a.s. Hanušovice, Intercolor a.s. Bílá Voda, Colas CZ a.s. Hradec Králové, Uzenářství K. Doleček Klášterec, Isolit-Bravo s.r.o. Jablonné nad Orlicí, Pekárny Z. Falta Králíky, ČD s.o. Letohrad, A-V studio Opravil Králíky, Dančí farma Lichkov, Faltus František Lichkov, Obecní úřad Lichkov a pan Oldřich Štangler. Dále poděkování patří všem pořadatelům a zaměstnancům obecního úřadu Lichkov.

Za SDH a OÚ Josef Stejskal a Jan Mlynář